Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinner set 16893164



*

nr 1689 3164


DINNER SET

Gefle, Blå ros, 95 del, minor cracks.


Gefle, Blå ros, 95 del


Condition: nagg

Estimate:

1500

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday Mars 24 2025
at 18:17:05


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/3 09:15:35 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå ros gefle matservis mattallrikar servisdelar svensk keramik svenska keramiker
  • 6014 COFFEE CUPS
    + side plates, 12 pieces, Royal Copenhagen, Denmar..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:53
  • 5060 COFFEE CUPS
    5 parts, Grodblad, Upsala-Ekeby, (en med glasyrska..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:51
  • 6061 COFFEE CUPS
    6 parts, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist,..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:37




Ladda ner broschyr